Oravská priehrada je súčasťou vodného diela Orava. Nachádza sa na severe Slovenska. Priemerná hĺbka sa pohybuje okolo 15 metrov. Priehrada patrí k najvýznamnejším lokalitám výskytu vodných vtákov na Slovensku.

V lete je turistami najvyhľadávanejšia južná a západná časť priehrady. V zimných mesiacoch a v obdobiach silných mrazov ju využívajú nielen domáci. Rozvíjať môžete zimné športy a obľúbené sú aj prechádzky po zamrznutej vodnej ploche.

Na jej brehoch je viacero rekreačných oblastí s možnosťami kúpania, jachtingu, vodného bicyklovania, člnkovania, windsurfingu, iných vodných športov a atrakcií. V lete sa organizujú vyhliadkové plavby loďou okolo ostrova. Najvýznamnejšími rekreačnými strediskami sú Slanická Osada, Prístav, Studnička a pláže pri Námestove.

Na Slanickom ostrove umenia, ktorý je pozostatkom zaplavenej obce Slanica, sa nachádza slanický rímskokatolícky Kostol Povýšenia svätého Kríža postavený v 18. storočí a lapidárium. V súčasnosti je v kostole inštalovaná stála expozícia oravského ľudového umenia, plastiky a maľby a občasne sú v ňom organizované slávnostné koncerty.

Pre rybárov nádrž ponúka pestrý lov sladkovodných rýb najmä zubáča, kapra, šťuky a hlavátky, no vyskytujú sa tu i úhory, či sumce. Vo vtoku rieky Oravy je obľúbený lov jalcov.

Categories: Kam v okolí